PREMIERA

Klaudiusz Baran oraz Michał Nagy - laureaci nagrody FRYDERYKA
w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla – Tango”
po blisko dwóch dekadach po raz kolejny sięgają po utwory Astora Piazzolli.
Tym razem aby złożyć mu hołd w stulecie jego urodzin.


Na płycie znajdują się utwory: Histoire du Tango, Double Concerto Hommage à Liège - Astora Piazzolli, oraz: Villa Luro - Tomása Gubitscha.
W koncercie podwójnym duetowi muzyków towarzyszy Tarnowska Orkiestra Kameralna.
Nagranie zostało zarejestrowane w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.
Płyta inauguruje działalność wydawnictwa Immersive Sound.
Realizacja nagrań: Rafał Drewniany.

Immersive Sound

CENTENARIO

Patron medialny:
Immersive Sound

ASTOR PIAZZOLLA - CENTENARIO
Klaudiusz Baran / Michał Nagy
IMRSV 01/2021 CD/LP

Premiera wydawnictwa: 16 czerwca 2021
Album dostępny w wersji CD, LP, oraz w serwisach streamingowych.
Do kupienia wkrótce w wybranych sklepach stacjonarnych oraz na:
bandcamp.com | serpent.pl | okoart.pl 

To nagranie jest hołdem
złożonym Astorowi Piazzolli w stulecie Jego urodzin.

„Mam takie marzenie: że będą słuchać mojej muzyki w 2020. I w 3000 też. Czasami jestem tego pewny, bo ta, którą tworzę jest inna niż wszystkie. Bo w roku 1955 zaczął umierać jeden rodzaj tanga, aby mógł się narodzić inny i na świadectwie urodzenia jest mój Octeto de Buenos Aires”. To począ-tek wspomnień Astora Piazzolli zebranych przez Natalio Gorina.1 Jak widać, marzenie się spełniło: w 2020 roku po repertuar Piazzolli sięga po raz kolejny duet Klaudiusz Baran – Michał Nagy.
„Historia tanga” została pierwotnie skomponowana na flet i gitarę – klasyczne instrumenty używane przez tzw. Starą Gwardię, kiedy tango wykonywane było przez muzyków-samouków na instrumentach przenośnych. To dlatego te najstarsze tanga komponowano na flet, skrzypce i gitarę. Pierwsza część tej tetralogii, Bordel 1900, to muzyczna ilustracja początków tanga, kiedy na przełomie wieku XIX i XX rodzi się ono w najbiedniejszych dzielnicach na obrzeżach miasta i trafia między innymi do domów publicznych – stąd szybkie i żywe tempo utworu.
Café 1930 to kolejny etap w jego historii... Ewa Stala (frg.) [Całość tekstu dostępna razem z płytą :)]

Klaudiusz Baran
bandoneon

Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych.

W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla – Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.
 
W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024. 

Michał Nagy
gitara

Profesor Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli J. Raczyński, M. Zalewski, R. Bałauszko i H. Wallisch. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie. Występował na licznych festiwalach muzycznych.
Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. 

W roku 2020 Michał Nagy wydał solową płytę pt. „Fughetta”, zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję P. Szymańskiego oraz utwory B. Brittena, S. Gubajduliny i A. Tansmana.

Tarnowska Orkiestra Kameralna
Paweł Wajrak - kierownictwo artystyczne

Od 30 lat aktywnie działa na muzycznej mapie kraju wykonując najwybitniejsze dzieła od baroku do muzyki współczesnej. Charakterystyczne brzmienie oraz brawura wykonawcza w połączeniu z subtelnością i szacunkiem w podejściu do wykonywanych dzieł, stały się wizytówką zespołu pracującego m.in. pod batutą Ł. Borowicza, M. Nesterowicza, T. Wojciechowskiego czy P. Wajraka. W programach koncertowych zespół dał się także poznać także jako znakomity partner dla takich solistów jak m.in.: K. Danczowska, K. A. Kulka, K. Jakowicz, R. Kwiatkowski, Ł. Długosz czy A. Wodnicki.
Ze znakomitym duetem solistów: Klaudiusz Baran & Michał Nagy zespół współpracuje od 2008 roku, wielokrotnie krzyżując swoje artystyczne drogi, co zwieńczone zostało wspólnym nagraniem płyty „Astor Piazzolla - Centenario” w 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli.

Od 2011 roku kierownictwo artystyczne oraz kierunek rozwoju zespołu kreuje Paweł Wajrak – wybitny solista i kameralista, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, współtwórca kwintetu PiazzoForte Ensamble oraz New Tango Bridge.

Immersive Sound

© Copyright 2021 IMRSV - All Rights Reserved