ARTYŚCI IMMERSIVE SOUND

Klaudiusz Baran
bandoneon

Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych.
W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla – Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.
W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024. 

Michał Nagy
gitara

Profesor Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli J. Raczyński, M. Zalewski, R. Bałauszko i H. Wallisch. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi” i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie. Występował na licznych festiwalach muzycznych.
Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu.
W roku 2020 Michał Nagy wydał solową płytę pt. „Fughetta”, zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję P. Szymańskiego oraz utwory B. Brittena, S. Gubajduliny i A. Tansmana.

Paweł Wajrak

Paweł Wajrak
kierownictwo artystyczne -Tarnowska Orkiestra Kameralna

Od 30 lat aktywnie działa na muzycznej mapie kraju wykonując najwybitniejsze dzieła od baroku do muzyki współczesnej. Charakterystyczne brzmienie oraz brawura wykonawcza w połączeniu z subtelnością i szacunkiem w podejściu do wykonywanych dzieł, stały się wizytówką zespołu pracującego m.in. pod batutą Ł. Borowicza, M. Nesterowicza, T. Wojciechowskiego czy P. Wajraka. W programach koncertowych zespół dał się także poznać także jako znakomity partner dla takich solistów jak m.in.: K. Danczowska, K. A. Kulka, K. Jakowicz, R. Kwiatkowski, Ł. Długosz czy A. Wodnicki.
Ze znakomitym duetem solistów: Klaudiusz Baran & Michał Nagy zespół współpracuje od 2008 roku, wielokrotnie krzyżując swoje artystyczne drogi, co zwieńczone zostało wspólnym nagraniem płyty „Astor Piazzolla - Centenario” w 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli.
Od 2011 roku kierownictwo artystyczne oraz kierunek rozwoju zespołu kreuje Paweł Wajrak – wybitny solista i kameralista, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, współtwórca kwintetu PiazzoForte Ensamble oraz New Tango Bridge.

Martin Mitterrutzner
tenor

Pochodzi z Hall w Tyrolu, kształcił się u Brigitte Fassbaender. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobył w wieku 10 lat m.in. jako solista w Czarodziejskim flecie Mozarta pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera. W 2007 roku Wiedeńska Opera Państwowa przyznała Medal Eberharda-Wächtera zaledwie 23-letniemu Martinowi Mitterrutznerowi. W sezonie 2011/2012 został powołany do zespołu Opery we Frankfurcie.
Jego popisy wokalne i aktorskie można było podziwiać kiedy występował jako Andres w Wozzecku, jako Giannetto w La gazza ladra, jako Iopas w Les Troyens, jako Belmonte w Uprowadzeniu z Seraju oraz jako Fenton w Falstaffie w nowej produkcji Keitha Warnera. W 2014 roku świętował swój debiut aktorski jako Don Ottavio w nowej produkcji Don Giovanniego w reżyserii Christofa Loya. Gościnne angaże zaprowadziły go do Theater an der Wien, Opery Narodowej w Wiedniu, na Festiwal w Aix-en-Provence, Festiwal w Adelajdzie, do Opery w Zurychu, Semperoper w Dreźnie, Bawarskiej Opery Państwowej i na Festiwal w Salzburgu, gdzie zadebiutował w 2012 roku jako Brighella w Ariadnie na Naxos Straussa pod batutą Daniela Hardinga i do którego powrócił latem 2013 roku jako Ferrando Cosi fan tutte.
Jako solista koncertowy, Martin Mitterrutzner ma szeroko zróżnicowany repertuar poczynając od Bacha i Haendla po utwory Benjamina Brittena i Svena Davida Sandströma. Współpracował już z takimi dyrygentami jak Adam Fischer, Helmuth Rilling, Ivor Bolton, Jakub Hrůsa, Marc Piollet, Kent Nagano, Sebastian Weigle i Franz Welser-Möst. Od 2014 roku występuje regularnie z pianistą Geroldem Huberem, z którym koncertował w Kölner Philharmonie, podczas Heidelberger Frühling oraz regularnie w londyńskiej Wigmore Hall i na Schubertiade Schwarzenberg.
O jego aktywnej pracy artystycznej świadczą liczne nagrania CD oraz produkcje DVD.
Wraz z Martinem Wesely'm przeciera obecnie nowe muzyczne szlaki reinterpretując utwory klasyczne z akompaniamentem gitary.

Martin Wesely
gitara

Doskonale odnajduje się w wielu różnych stylach muzycznych.
Z ciągłych poszukiwań nowych, kreatywnych sposobów wykorzystania gitary powstały liczne programy solowe, kameralne i zespołowe, z którymi można go usłyszeć w całej Europie oraz które kształtują jego twórczość. Jego działalność artystyczną dokumentują liczne nagrania dla radia austriackiego, polskiego, francuskiego, bawarskiego i włoskiego.
Kształcił się muzycznie w Państwowym Konserwatorium w Tyrolu u Petera Heißa, studiował na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu u Konrada Ragossniga oraz w „École normale de musique de Paris” u Alberto Ponce.
Przez 20 lat był członkiem znanego na całym świecie kwartetu gitarowego
„guitar4mation”. W 2019 roku zaprezentował „A handful of accepdance“, projekt, który opracował wspólnie z polskim gitarzystą jazzowym Piotrem Domagałą z autorską muzyką wydany również na płycie CD. W tym samym roku ukazał się także album „Stringtango”, świętujący 20 lat na scenie wraz ze swoim duetowym partnerem Florianem Wilscherem (skrzypce). 
Realizacja Die schöne Müllerin jest jego dziesiątą produkcją.
Oprócz działalności koncertowej tworzy muzykę do spektakli teatralnych i radiowych. W 2007 założył cykl koncertów „Saitenspiele” w swoim rodzinnym mieście Hall w Tyrolu. Od 2010 roku jest członkiem rodziny D'Addario.

Immersive Sound

© Copyright 2022 IMRSV - All Rights Reserved